Ana Sayfa
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
Resim Galerisi
Personelimiz
Ders Programımız
İletişim
Video
ARABA PARK OYUNLARI
ARABANIZI HIRSIZLARA KARŞI KORUYUN
ARAÇLARIMIZ
BAKIMLI OTOMOBİL İÇİN..
BAYAN SÜRÜCÜLER DİKKAT
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ ?
FAYDALI BİLGİLER
MUTLAKA İZLE
OTOMOBİL ALIRKEN..
OTOMOBİLDE EN TEHLİKELİ DURUMLAR
SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLAR..
SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ
TRAFİK GÜVENLİĞİ
 
İlkyardım Ders Notları

TRAFİK KAZALARI VE İLKYARDIMIN ÖNEMİ

 

KAZA: Dikkatsizlik sonucu aniden meydana gelen, önceden tahmin edilemeyen, önlem alınarak çoğunlukla önlenebilen ,ölüm yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan olaylara denir. Örnek:İş kazası,Ev kazası,Trafik kazası vb.

 

FELAKET: Kasıt unsuru olmaksızın meydana gelen, insanları ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen,çoğunlukla doğal kaynaklı olan,ölüm, yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan olaylara denir. Örnek: Deprem,sel,çığ,vb.

 

TRAFİK KAZASI: Karayolu üzerinde ve hareket halindeki, en az bir aracın karışmış olduğu, ölüm yaralanma veya maddi hasarla sonuçlanan olaydır. Trafik kazalarının en önemli nedeni kurallara uyulmamasıdır. Kazaya en çok sebebiyet veren sürücülerdir. Yaya grubundan da yaşlılar ve çocuklar en çok sebep olmaktadırlar. Sürücüler şehir dışında, Yayalar ise en çok şehir içinde kazaya sebep olmaktadırlar. Bir kazayı görüp de müdahale etmeyen sürücü para ve puan cezasına çarptırılırlar.   

 

İLKYARDIM:Aniden hastalanan veya kazaya uğrayan bir kimseye, olay yerinde eldeki imkanlardan  yararla-nılarak yapılan hayat kurtarıcı geçici ilk müdahaledir. İlkyardımın amacı hayat kurtarmaktır. 

                             

 İlkyardımda öncelikli hedefler:

* Solunumu duranlara sunu solunum yapılır.

* Kalbi duranlara kalp masajı yapılır.

* Kanama varsa durdurulur..

* Şoka girmişse şoka karşı önlem alınır.

 

İLKYARDIMCININ OLAY YERİNDE UYMASI GEREKEN KURALLAR

* Kaza yeri trafik güvenlik önlemleri alınır.(kaza yeri 150 m. ileriden görülecek şekilde reflektör    yerleştirilir)

* Yaralı en az 3 kişi ile emniyetli bir yere taşınır.(omurga eksen düzlüğünü sağlamak için)

  Gerekli ilkyardım uygulanır.

 

* Haberleşme sağlanır (112). İletilecek mesaj; kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır.

 

* Sağlık kuruluşuna TAŞIMA işlemi yapılır.Yaralı taşımacılığında daima sedye tercih edilmelidir.         Ayaklar önde olacak şekilde taşınır. Merdivenden inip,çıkarken baş kısmı yukarıda olmalıdır.   

 

ARAÇ İLKYARDIM ÇANTASI:

İlkyardım çantası; A1(motorlu bisiklet), A2(motorlu bisiklet) ve G(iş makinesi) dışındaki tüm motorlu araçlarda bulundurmak zorunludur. (Traktörde bulundurmak zorunludur). Aracın içinde sürücünün ulaşabileceği en yakın görünür yerde olmalıdır. Trafik kanunlarına göre aracın içinde arka sağ tarafta bulundurulmalıdır. Çanta içerisindeki malzeme miktarı, taşınan yolcu sayısına (10 kişi) göre ayarlanır.

 

 

İlkyardım çantasında bulundurulması gereken malzemeler: Sargı bezi, üçgen sargı bezi, steril tampon, plaster, küçük makas, elastik bandaj, çengelli iğne, yara bandı, kalem, not defteri, açık renkli plastik örtü, solunum maskesi, tebeşir

 

NOT: Tentürdiyot, Alkol, Oksijenli su ve yara merhemi gibi maddeler çanta içerisinde bulundurulmaz.    

 

İNSAN VÜCUT ANATOMİSİ   

 

HÜCRE:Vücutta bağımsız yaşayan en küçük canlı birimidir. Hücre zarı tarafından beslenir.                                            

Aynı görevi yapan hücre toplulukları DOKU’ları, dokular ORGAN’ları ve organlar da SİSTEM’leri meydana getirirler. Başlıca sistemler: Solunum, sindirim, sinir, dolaşım boşaltım ve hareket sistemidir. Bütün vücut sistemlerinde görev yapan dolaşım sistemidir.

Vücut bölgeleri: Baş, göğüs, karın, kollar ve bacaklar bölgesidir.

                                               

SOLUNUMUN  SAĞLANMASI

Dinlenme halindeki yetişkin bir insanın dakikadaki solunum sayısı 15-20’dir. Bebekler büyüklere oranla az hava , sık aralıklarla alıp verirler (dakikada 30-40 arası).

Bebeklerin soluk borusuna yabancı cisim kaçması halinde ayaklarından tutup, baş aşağı çevrilir ve sırtına hafif hafif vurularak cisim düşürülmeye çalışılır.

Herhangi bir sebeple solunumu durmuş bir kimsede belirti olarak göğüs hareketleri olmaz. Ağız-burun çevresine tutulan ayna veya camda buğulanma olmaz. Ve 4-6 dakika içerisinde suni solunum yapılmalıdır.

 

SUNİ SOLUNUM:Solunum durmuş olan bir insana dışarıdan hava takviye etmektir.

 

 

AĞIZDAN-AĞIZA SUNİ SOLUNUM:En etkili metot dur. Hasta sırtüstü yatış pozisyona alınır. İlkyardımcı Hastanın baş yan tarafına geçer. Çene göğüsten uzaklaştırılarak ağız içi kontrol edilir. Dilin normal konumunda olmasına dikkat edilir. Dakikada 15-20 defa olacak şekilde ağızdan hava verilir. Hava verilirken burun sıkıştırılarak verilen havanın burundan çıkması engellenir. Hasta kendi kendine soluyuncaya kadar devam edilir. Normale dönünce Hasta sabit yan yatış pozisyona alınır.

 

 

HOLGER-NİELSEN METODU:Ağız ve burun çevresi kanamalı yaralılarda uygulanır. Yaralı yüzüstü yatış pozisyona alınır. Eller dirseklerden bükülerek baş altında birleştirilir. İlkyardımcı baş tarafına geçer. Yaralının sırtına bir defa basınç yapar (yaralı nefes verir), dirseklerden kendine doğru kaldırır(yaralı nefes alır) dakikada 15-20 kez bu işlem tekrar edilir. Normale dönünce sabit yan yatış pozisyona alınır.

 

 

SLYVESTER METODU:Göğüste bir yaralanma, kırık veya açık karın yaralanmalarında uygulanan metot dur. Yaralı sırtüstü yatış pozisyona alınıp, ilkyardımcı baş kısmına geçer.Göğsüne bir defa basınç yapar (yaralı nefes verir),kollarını yana doğru açar. Yaralı normale dönünce sabit yan yatış pozisyona alınır.

 

NOT:Bebeklerde suni solunum; ağız ve burundan birlikte az miktarda hava, sık aralıklarla verilir.

 

KALP DURMASINDA İLKYARDIM

 

Kalbin Görevi:Kirli kanı akciğere, temiz kanı vücuda pompalamaktır. Kalbin atım sayısı nabız sayısıdır.

Yetişkinlerde nabız sayısı dakikada 60-80’dir. Bebeklerde 100-120’dir. Herhangi bir sebeple kalbi duran bir kişiye 3-5 dakika içerisinde kalp masajı yapılmalıdır. Düzenli veya düzensiz çalışan kalbe masaj yapılması halinde kalp durur.  Kalbi duran bir kişide görülecek belirtiler: Nabız hissedilmez, gözbebekleri büyür ve hareketsizleşir, vücut ısısı düşmeye başlar, renk kül rengi gibidir. (Nabız en kolay boyun ön yan şah damarı tarafından hissedilir).      

Kalp masajı yapılacak kişi sırt üstü sert düz bir zemine yatırılır. İlkyardımcı yaralının yan tarafında durur ve iki avucunu üst üste koyarak kollar gergin halde göğüs kemiği 1/3 alt uç kısmına basınç uygular.göğüs kemiği 5-7 cm esnetilecek şekilde kuvvet uygulanır. Yetişkin bir insana dakikada 60-80 defa kalp masajı yapılır. Bebeklerde ise sadece parmak uçları ile dakikada 100-120 defa olacak şekilde kalp masajı yapılır. Kalp çalışıncaya kadar devam edilir.

 

 

KALP MASAJI İLE SUNİ SOLUNUMUN BİRLİKTE UYGULANMASI: Eğer olay yerinde;

Tek ilkyardımcı var ise: 15 Kalp Masajı; 2 Suni Solunum,

İki ilkyardımcı var ise:  5 Kalp Masajı; 1 Suni Solunum  sırasıyla uygulanıp, en fazla 20 dakika devam edilir.

 

KANAMALAR

 

Bir insan vücudunda yaklaşık olarak 5-7 litre oranında kan vardır. Vücut ağırlığının 1/13’ü kandır. Vücuttaki kanın % 20’si kaybedildiği taktirde hayati tehlike görülür.

 

 

1) İÇ KANAMA:Kanın vücut boşluklarına akmasıdır. Örneğin; mide,beyin,akciğer karında iç kanama gibi.

Belirtiler: Baş ağrısı, göz kararması,deride solukluk,vücut ısısında düşme,bulantı,kusma ve ağızdan kanama görülebilir. Uygun pozisyonda hareketsizliği sağlanarak süratle sağlık kuruluşuna sevk edilir.

 

 

2) DIŞ KANAMA:Kanın vücut dışına akmasıdır. Damar çeşitlerine göre üçe ayrılır.

 

 

ATARDAMAR KANAMASI:En tehlikeli kanama çeşididir. Basınçla, kesik kesik ve fışkırarak kanar. Kısa zamanda fazla kan kaybı olur. Rengi açık kırmızıdır. Temiz kanı kalpten vücuda götüren damardır.

 

 

TOPLARDAMAR KANAMASI:Bulunduğu yerde akarak, yayılarak kanar. Rengi koyu kırmızıdır. Kanı vücuttan kalbe  getiren damardır.

 

 

KILCALDAMAR KANAMASI: Sızıntı şeklinde kanar.Atardamar ile toplardamar arasındaki ince damarlardır.

 

 

 

GEÇİCİ OLARAK KANAMA DURDURMA YÖNTEMLERİ:  

   

1) Elle veya tamponla kanama yerini kapatarak durdurma

 

2) Basınç noktalarına elle veya parmakla basınç uygulama yöntemi:

    -Baş derisindeki kanamalarda; şakaklara basınç uygulanır.

    -Omuz kanamalarında; köprücük altı iç kısmına basınç uygulanır.

    -Kol kanamalarında; koltukaltına basınç yapılır.

    -Bacak kanamalarında; Kasık iç kısmına yumrukla basınç yapılır.

 

3) Turnike uygulama yöntemi: En etkili yöntemdir. 5-7 cm eninde elastik bandajdır. Turnike bulunamadığı durumlarda; sargı bezi, mendil, kravat gibi malzemeler kullanılabilir. Turnike uygulama bölgesi: kolda; dirsek ile omuz arası, bacakta; diz ile kasık arasıdır. Turnike uygulama süresi en fazla 2 saattir. 20 dakikalık aralıklarla 5-10 sn. gevşetilir.

 

NOT: Kendiliğinden burun kanaması olan kişilerde,baş öne doğru eğilir. Burun deliklerine birer tampon konur ve geriye doğru itilir. Burun sıkıştırılır, yüz ve ense bölgesi soğuk su ile yıkanır

 

ŞOK VE BAYILMALAR.

  

 

ŞOK:Herhangi bir sebeple kan dolaşımının giderek azalması sonucu hayati organların kansız kalmasıyla oluşan durumdur. Örnek:Aşırı kanama ağrı, korku, yaralanma, korku, kalp yetmezliği vb. sebeplerle.

 

 

Belirtiler: Nabız sayısında artma ve hissinde güçlük, solunum sayısında artma ve hissinde güçlük, vücut ısısında azalma, soğuk soğuk terleme, soluk renk, halsizlik, huzursuzluk, şuur kaybı.

 

 

İlkyardım:Varsa kanama durdurulur. ŞOK POZİSYONA alınır.(sırt üstü yatış, ayaklar 25-30 cm yukarıda ve üstü örtülü pozisyon). Böylelikle beyne kan gitmesi sağlanır.Hastayla konuşarak şuuru açık kalması sağlanır.

 

BAYILMA:Geçici olarak kendinden geçme olayıdır. Bu sırada beyin oksijensiz kalır.

 

 

İlkyardım: Şok pozisyona alınır. Üstü örtülmez. Duyu organları uyarılır, kendine geldikten sonra bir süre dinlendirilir, oturtulur ve sıvı içecek verilir.

 

 

Şok ile Bayılma arasındaki farklar:

--Şokta soğuk terleme görülür, bayılmada görülmez.

--Şokta bilinç kaybı zamanla oluştuğu halde, bayılmada ani bilinç kaybı olur.

--Şokta üstü örtülerek, vücut ısısı korunur, bayılmada örtülmez.

--Bayılma esnasında hareket sisteminin faaliyeti durur.

 

YARALANMALAR  VE  İLKYARDIM   

 

Oluş şekline göre üç çeşit yaralanma vardır.

Kesik Yara: Bıçak,cam,jilet gibi kesici cisimlerin kestiği yaradır. Yara kenarları düzgün olup açıktır. Vücut eksenine göre yara kenarları birbirine yaklaştırıldıktan sonra sarılır. Açık yara üzerine kesinlikle tentürdiyot, alkol gibi maddeler dökülmez. Aksi halde yara geç kapanır.

Delici ve Batıcı Cisimlerle Olan Yara:Bir cismin batması sonucunda oluşan yaradır. Batan cisim duruyorsa, kesinlikle çıkarılmaz etrafı sarılarak hareketsizliği sağlanır. Uygun pozisyonda sevk edilir.

Ezik Yara: Trafik kazalarında en çok görülen yaradır. Sert ve künt cisimlerin darbesiyle meydana gelir. Yara üzerine soğuk veya buz uygulanarak sevk edilir.

 

 

ÖNEMLİ ORGAN YARALANMALARI

 Kafa ve Beyin Yaralanmaları: Kafaya gelen darbe sonucunda beyin kanaması olan kişilerde; gözbebekleri arasında büyüklük farkı, bulantı, kusma, kulak veya burundan kan gelmesi, şuur bulanıklığı ve kapanması, vücut ısısında yükselme, nabızda zayıflama, solunum zorluğu görülür.

İlkyardım:Baş bölgesine soğuk tatbik edilir. Kulak veya burundan kan gelmesi halinde, kan akan organ altta kalacak şekilde yan yatırılıp, kanama kesinlikle engellenmez. Şayet kanama yoksa yarı oturuş pozisyonda sevk edilir.

 

Göğüs Yararlanmaları: Göğüste açık yara veya bir delinme varsa derhal temiz bir malzeme ile kapatılır. Eğer bir cisim batmış ise asla çıkarılmaz ve etrafı desteklenip yarı oturuş pozisyonda sevk edilir. Eğer Akciğerde  iç kanama varsa ağızda öksürme ile açık kırmızı, köpüklü kan gelir. Göğüs bölgesine soğuk uygulama yapılır.

 

Karın Yaralanmaları:Açık veya kapalı yara olabilir. Açık karın yaralanmalarında; Eğer, yara boylamasına ise yaralı sırt üstü yatırılıp, ayaklar gergin tutulur. Bunun amacı yara kenarlarının birbirine yaklaşmasını sağlamaktır. Eğer yara enlemesine kesmiş ise ayaklar karına doğru bükülerek, yara üzeri sarılır.

 

Kapalı karın yaralanmalarında ise; iç organlar hasar görüp, iç kanama vardır. Karın; sert, gergin, morarmış ve şiddetli ağrı vardır. Tüm karın bölgesine buz uygulaması yapılarak sevk edilir.

 

Omurga Yaralanması: Omurga boyunca şiddetli ağrı, morluk ve şekil bozukluğu görülebilir. Eğer omurilik zedelenmişse, yara alan bölgenin aşağı kısmında duyu kaybı veya felçlik görülür. Kesinlikle sırtüstü, sert ve düz bir malzemeyle sevk edilir.

 

 

KIRIK,  ÇIKIK   VE   BURKULMA  

          

KIRIK: Herhangi bir darbe sonucu kemik bütünlüğünün bozulmasıdır.

 

Belirtiler:Kırık yerde; şişme, morartı, ağrı, şekil bozukluğu ve hareketsizlik görülür.

 

İlkyardım:Kırık bölge TESPİT edilmek zorundadır. Bunun amacı kırık bölgenin hareketsizliğinin sağlanarak sevk edilmesidir. Tespit işleminde ATEL veya ÜÇGEN SARGI BEZİ kullanılır. Eğer yapılmazsa, kırık kemik uçları çevre doku veya organlara batıp, yara açar ve iç kanama ya da felcine sebep olabilir.

 

 

ATEL: Kırık tespitinde kullanılan sert ve düz nesne. Kol ve bacak kemiği kırıklarında kullanılır.

 

Kol kemiği kırıkları: Ön kol (bilek ile dirsek arası) kemiği kırıklarında; bilekten dirseğe kadar, atel ile tespit yapılır; ön kol ile üst kol arasındaki açı 90 derece olacak şekilde göğüs üzerinden boyuna asılır.

Üst kol kırıklarında; dirsek ile omuz arası atel ile tespit yapılır ve parmak uçları karşı koltuk altına bakacak şekilde göğüs üzerinden sargı bezi ile bağlanır. Eğer atel yoksa üçgen sargı bezi ya da yaralının gömlek veya ceketinden faydalanılır. Oturuş pozisyonda taşınır.

 

 

Bacak kemiği kırıkları: Alt bacak (ayak bileği ile diz arası) kemiği kırıklarında atelin boyu; ayak topuğundan, kalçaya kadar olmalıdır. Üst bacak (diz ile kalça arası) kırıklarında ise atelin boyu; ayak topuğundan koltuk altına kadar olmalıdır. Eğer olay yerinde atel yoksa iki bacak arasına yumuşak bir malzeme konarak birbirine bağlanarak hareketsizliği sağlanır. Sırtüstü yatış pozisyonda taşınır. 

Köprücük kemiği ile kaburga kemiği kırıkları tespitinde üçgen sargı bezi kullanılır. Oturuş veya yarı oturuş pozisyonda taşınır.

Omurga kemiği kırıklarında eğer mümkünse her iki taraftan ayak topuğundan koltuk altına kadar atel ile tespit yapılır. Kesinlikle sert ve düz bir malzeme ile taşınır.

 

ÇIKIK: Hareketli eklem bölgesindeki eklem bağlarının (liflerinin) birbirinden ayrılmasıdır.

 

 

BURKULMA: Hareketli eklem bölgesindeki eklem bağlarının zedelenmesi, hasar görmesidir.

Çıkık ve Burkulma ilkyardımında daima soğuk ve kalp seviyesinin üstünde tutulur. Eğer sağlık kuruluşu uzak ise; ilk 12 saat soğuk, daha sonra sıcak uygulama yapılır. Elastik bandaj ile bağlanır.

 

YANIKLAR  VE  İLKYARDIM

 

Yakıcı özelliğe sahip herhangi bir madde veya nesne tarafından vücutta meydana gelen tahribata denir. Derecelerine göre üçe ayrılır.

 

 

1.Derece Yanıklar: Sadece deride olan yanıklardır. Gergin kuru ve ağrılıdır. Yüksek ateş vardır. Yanık yer ve çevresi kısa süre (15-20 dk.) soğuk su veya buz ile tatbik edilir. İz bırakmaz. ÖR:Güneş yanığı.

 

 

2.Derece Yanıklar: Deri ile birlikte derialtı dokular da yanmıştır. Deri yüzeyinde büller (su keseciği) oluşur. Büller kesinlikle patlatılmaz, üzeri ıslak bir bez ile örtülerek soğuk kalması sağlanır.

 

 

3.Derece Yanıklar: Deri ile birlikte, deri altı doku veya organların yanmasıyla meydana gelen yanıktır. En tahlikeli yanık olup, derin iz bırakır. Vucudun % 20’si yanmış ise hayati tehlike görülür.

Kimyasal madde yanıklarında , bol su ile yıkanır.

 

Yanık yere asla diş macunu, salça, yoğurt vb.maddeler sürülmez. Sadece soğuk su veya buz uygulanır.

 

ZEHİRLENMELER

Vücuda herhangi bir yolla toksit (zehir) bir maddenin girmesi ile gösterdiği reaksiyon, tepkidir. Üç yolla olur.

 

SOLUNUM YOLU İLE ZEHİRLENME: Havadaki oksijenin yerini yüksek miktarda zehirli gazın almasıyla meydana gelir. Havadaki zehirli gazın solunmasıyla, kandaki oksijen miktarı azalır. Sürücüleri en çok tehdit eden durum egzoz gazı zehirlenmesidir. Yüksek miktarda karbon monoksit içermektedir. Havada %1 oranında bulunması zehirlemeye yol açmaktadır. Çünkü oksijeni yok etme özelliğine sahiptir.Bu nedenle kapalı yerlerde uzun süre araç çalıştırılmamalıdır.Ya da uzun süre egzoz gazına maruz kalınmamalıdır.

 

Belirtiler: Baş ağrısı, bulantı, kusma, şuur bulanıklığı ve solunum güçlüğü.

 

İlkyardım: Zehirlenme sonucunda  kişi, baygın durumda ise derhal açık havaya çıkarılır ve ağızdan-ağza suni solunum yapılır. Şayet solunum normal durumda ise sadece açık havaya çıkarılır.

 

2) SİNDİRİM YOLU İLE ZEHİRLENME: Yiyecek veya içeceklerle meydana gelir.

 

Örneğin: Bayat yiyecek, mantar, ilaç veya kimyasal madde (asit-baz)  zehirlenmesi gibi.

 

Belirtiler: Bulantı, kusma, karın ağrısı, kramp, ishal ve şuur bulanıklığı.

 

İlkyardım: Eğer zehirlenen kişi 1-2 saat içinde fark edilmişse derhal kusturulur. En etkili yöntem, parmakla boğazın uyarılmasıdır. Ya da bir bardak tuzlu su içirilerek kusturularak bol su içirilir. Baygın olup şuuru yerinde değilse kusturulmaz. Kimyasal madde (asit-baz) (örnek:hipo, tuz ruhu, kireç sökücü, amonyak vb.)  zehirlenmelerinde kesinlikle kusturulmaz. Bol bol su içirilir.

 

DERİ YOLU İLE ZEHİRLENME: Yılan, akrep, arı, b&oum

 

Resim Galerisinden
Slideshow image
Anket
Yeni Web Sitemizi Beğendiniz mi ?
Fena Değil
İyi
Çok İyi

Faydalı Linkler
SİM Direksiyon Geliştirme Merkezi
Turgut Özal Bulvarı İtfaiye Kavşağı Yurt Mahallesi Ptt Caddesi İspir Apartmanı Altı No:83 Çukurova / Adana
+90 322 232 75 83

Saat Yükleniyor

Sayfa'nın bütün hakları simdireksiyon.com'a aittir.